به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 
  • اخبار

مجالس تعزیه دهه دوم محرم در سه استان کشور بر پا می شود

مجالس تعزیه دهه دوم محرم در سه استان کشور بر پا می شود
مجالس تعزیه در دهه دوم محرم در روستای شین بر استان قزوین، کمال شهر کرج، رباط کریم، حسینیه چشمه ای ها، محوطه مجموعه تئاترشهر و شرکت نفت تهران برپا می شود.

بازرس انجمن تعزیه ایرانیان، در گفت و گو با پرتال تئاتر با اعلام این خبر گفت: طی دهه دوم ماه محرم، با توجه به انتخاب و درخواست بانیان و متقاضیان اجرای تعزیه در استان های کشور، مراسم تعزیه خوانی از سوی اعضاء انجمن تعزیه ایرانیان برگزار خواهد شد.
رضا فراهانی، در معرفی بانیان و متولیان این امر، اظهار کرد: معمولا اشخاص، سازمان فرهنگی هنری شهرداری و اداره ارشاد استان ها دعوت کنندگان و متقاضیان اجرای تعزیه اند. درواقع این مجالس با درخواست دعوت کنندگان اجرا می شود، با این تفاوت که در روز دهم، به جای تعزیه شهادت امام حسین(ع)، تعزیه بازار شام، پشیمانی یزید و وفات حضرت رقیه(س) اجرا خواهد شد.
بازرس انجمن تعزیه ایرانیان، که خود اجرای مجالس تعزیه در شرکت نفت را برعهده دارد، در معرفی دیگر تعزیه خوانان و استان های میزبان بیان کرد: اسماعیل محمدی، محسن هاشمی، علی سعیدی در روستای شین بر استان قزوین، احمد عزیزی در رباط کریم، علاءالدین قاسمی در پنج روز اول دهه دوم در محوطه باز مجموعه تئاترشهر و پنج روز دوم در کمال شهر کرج، سعید نبئی در پنج روز اول دهه دوم محرم در محوطه باز مجموعه تئاترشهر و پنج روز دوم در حسینه چشمه ای ها به تعزیه خوانی خواهند پرداخت، این در حالی است که علی سعیدی در استان قزوین، محسن هاشمی در شهرستان سیرجان، احمد عزیزی در تهران، اسماعیل محمدی در روستای برقان کرج، علاءالدین قاسمی در مجموعه تئاترشهر و سعید نبئی در روستای برقان شهرستان ساوجبلاغ کرج مجالس تعزیه را در دهه اول محرم اجرا کردند.
وی که در دهه اول محرم بازرس تعزیه رودهن بوده است، اظهار کرد: در ایام دهه اول ماه محرم تعزیه موسی بن جعفر(ع)، حضرت فاطمه الزهرا(س)، شاه چراغ، تعزیه مسلم بن عقیل، تعزیه طفلان مسلم، شهادت حضرت قاسم(ع)، شهادت حضرت علی اکبر(ع)، شهادت حضرت ابوالفضل العباس(ع) و شهادت امام حسین(ع) در این شهرستان اجرا شد.
وی در پایان با اشاره به اینکه هر سال تعزیه خوانان حرفه ای در ماه محرم و صفر در اقصی نقاط کشور مجالس تعزیه اجرا می کنند، افزود: این افراد هم تجربه اجراهای خارج از کشور را دارند و هم در داخل کشور نمایش ها و مجالس تعزیه خوانی را اجرا کرده اند.
گفتنی است، انجمن تعزیه ایرانیان زیر نظر کانون نمایش های آئینی و سنتی و انجمن هنرهای نمایشی به فعالیت می پردازد و محمدحسین ناصربخت، علی سعیدی، داوود فتحعلی‌بیگی، اسماعیل محمدی، ‌سیدمحسن هاشمی، ‌احمد عزیزی،‌ علاء قاسمی، ‌حسن فیاض و  سعید نبئی اعضای هیئت مدیره این انجمن هستند.


۷ آذر ۱۳۹۱ ۱۴:۵۸
  • نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این پورتال متعلق به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد