اخبار

نشست هماهنگی چهار جشنواره هنری فجر در معاونت هنری

نشست هماهنگی چهار جشنواره هنری فجر در معاونت هنری
نشست هماهنگی سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر، دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر و نهمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر، امروز چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه در معاونت امور هنری برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل هنرهای نمایشی به نقل از روابط‌عمومی معاونت امور هنری، جلسه هماهنگی جشنواره‌های هنری فجر معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با حضور مجتبی حسینی (معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، هادی مظفری (مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی)، شهرام کرمی (مدیرکل هنرهای نمایشی)، مرضیه شفاپور (دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور)، محمد الهیاری (مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)، حمید قبادی (مشاور اجرایی معاونت هنری)، سیدامین مویدی (مشاور برنامه‌ریزی معاونت هنری)، ابراهیم حقیقی (دبیر دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر)، نادر برهانی‌مرند (دبیر سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر)، مجید فروغی (مدیر روابط‌عمومی معاونت امور هنری)، وحید لک (مدیر روابط‌عمومی سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، سعید اسلام‌زاده (مدیر روابط‌عمومی دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر) و...  برگزار شد.

حسینی در آغاز این جلسه ضمن گرامیداشت یاد و خاطره سردار شهید قاسم سلیمانی گفت: چهار جشنواره هنری فجر، سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر، دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر و نهمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر در حوزه معاونت هنری برگزار می‌شود و ضرورت دارد که با در نظر گرفتن تفاوت‌ها و ضرورت‌های هر حوزه، جشنواره‌ها هماهنگی و انسجام داشته باشند.

معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: هر چند امسال مضایق بودجه‌ای در زمینه هنر داریم اما جشنواره‌های هنری فجر با کیفیت و مشارکت هنرمندان برگزار می‌شود.

حسینی در بخشی دیگر از سخنان خود به موضوع تصویب آیین‌نامه‌های جشنواره‌های فجر در سال گذشته اشاره کرد و گفت: سال گذشته با تکیه ‌بر برآیند و تجمیع مجموعه فعالیت‌ها و اقدامات و تجربه‌های دوره‌های گذشته جشنواره‌ها آیین‌نامه‌های جشنواره‌ها تدوین شد تا جشنواره‌ها بر یک روش مشخص برنامه‌ریزی و برگزار شوند و با تغییر افراد، تغییری در روند برگزاری آن‌ها ایجاد نشود. با تدوین آیین‌نامه جشنواره‌ها، برنامه برگزارکنندگان جشنواره، نحوه مشارکت هنرمندان و ارتباط مخاطبان با جشنواره نیز مشخص و روشن شد. امسال دومین سال است که جشنواره‌ها براساس آیین‌نامه برگزار می‌شوند و ستاد جشنواره‌ها می‌تواند نقایص احتمالی آیین‌نامه‌ها را روشن کند تا آیین‌نامه‌ها در بهترین حالت ممکن قرار گیرند.

محمد الهیاری، در این جلسه گفت: برنامه‌ریزی سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر از چند ماه پیش آغاز شده است. در این دوره جشنواره موسیقی فجر در بخش فراخوان بیش از ۲۴۰ گروه برای حضور در جشنواره اعلام آمادگی و ثبت‌نام کردند و هیات انتخاب از بین آنها گروه‌هایی را برای حضور در جشنواره انتخاب کرد. همچنین در بخش مدعوین گروه‌هایی پیشنهاد شد که هیات انتخاب گروه‌هایی را نیز در بخش مدعوین انتخاب کرد. در بخش بین‌المللی تعامل‌هایی انجام شد و گروه‌هایی از دیگر کشورها در جشنواره امسال حضور خواهند داشت.

مدیرکل دفتر موسیقی افزود: سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی موسقی فجر ۲۴ تا ۳۰ بهمن‌ماه برگزار می‌شود و جایزه موسیقی و رسانه، نشست‌های پژوهشی و تجلیل از هنرمندان و اجرای گروه‌های بانوان از برنامه‌های این دوره جشنواره است.

هادی مظفری گفت: امسال جشنواره تجسمی فجر از ۲۳ تا ۳۰ بهمن در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود و ۱۰ بخش اصلی و یک بخش گالری‌ها در قالب ۱۱ بخش از جمله رخدادهای این دوره هستند که هر یک دارای دبیر و هیات‌ داوران مجزا هستند. بخش طوبای زرین که مسابقه جشنواره است، چارسوی هنر (حضور گالری‌ها)، بخش پژوهشی و بخش کیوریتوریال از برنامه‌های دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر است. مهلت ارسال آثار به جشنواره تا ۲۴ دی ماه است و پس از آن بررسی و انتخاب آثار انجام می‌شود.

ابراهیم حقیقی، نیز در این جلسه گفت: تاکنون استقبال خوبی از جشنواره شده است و هنرمندان در جشنواره ثبت‌نام کرده‌اند.

شهرام کرمی نیز گفت: فراخوان سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در خردادماه منتشر شد و همچون دیگر ادوار جشنواره استقبال بسیار خوبی را از سوی گروه‌های نمایشی شاهد بودیم. جشنواره فجر همواره به‌ عنوان رویدادی مهم و اثرگذار در میان خانواده تئاتر ایران و در عرصه بین‌المللی به شمار می‌رود. امسال جشنواره بر کیفیت تمرکز دارد و تعداد اجراها مورد توجه نیست و تلاش کردیم این رویکرد را در بخش بین‌الملل نیز حفظ کنیم.

نادر برهانی‌مرند گفت: در یک سال گذشته چند جلسه آسیب‌شناسی جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر برگزار شد که در آن‌ها حضور یافتم، عده‌ای موافق رقابتی بودن جشنواره هستند و عده‌ای مخالف آن اما در این دوره با بررسی‌ها بخش‌های رقابتی جشنواره کاهش یافت. ساختار جشنواره تئاتر فجر در این دوره متفاوت است هرچند در ادامه منطقی دوره‌های پیشین است.  

برهانی‌مرند ادامه داد: تئاتر ملل، بازار جهانی تئاتر، گروه‌هایی در بخش رقابتی و غیررقابتی، تئاتر خیابانی، مسابقه نمایشنامه‌نویسی، دیگرگونه‌های اجرایی، رادیو تئاتر، مسابقه عکس و پوستر و اقلام تبلیغاتی و سمینار از برنامه‌های جشنواره امسال است.

مرضیه شفاپور گفت: نهمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر از ۲۴ تا ۲۹ بهمن در بوستان گفتگو برگزار می‌شود و علاقه‌مندان تا ۸ بهمن فرصت دارند تا آثار خود را در بخش‌های مختلف جشنواره به دبیرخانه ارسال کنند.

شفاپور به برگزاری این جشنواره در بخش‌های طراحی  شامل مسابقه و نمایش، علمی، دانشگاهی، صنعت و فناوری‌های نوین، فرهنگی، هنری، اتحادیه‌ها، انجمن‌ها، خانه‌های مد و مؤسسات مد و عفاف و حجاب، استان‌ها و اقوام (به‌صورت غیرمتمرکز در سراسر کشور)، عرضه محصولات کاربردی اسلامی ایرانی (فروش غیرمتمرکز) و بخش بین‌الملل اشاره کرد و گفت: مجموعه‌ها، موسسات و برگزاری کارگاه‌ها از برنامه‌های این دوره از جشنواره است.

سیدامین مویدی گفت: هماهنگی و انسجام جشنواره‌های فجر در معاونت هنری مورد توجه است. یکی از موارد آیین‌نامه جشنواره‌های فجر، شورای ارزیابی جشنواره است که جلسات شوراهای ارزیابی جشنواره‌های موسیقی، تئاتر و هنرهای تجسمی فجر تشکیل می‌شود.

حمید قبادی هم گفت: برنامه‌های چهار جشنواره تئاتر، موسیقی، هنرهای تجسمی و مد و لباس فجر در سال جاری تاکنون به خوبی و جدی پیش رفته است. ضرورت دارد که در زمینه‌های اجرایی، اطلاع‌رسانی و امور جشنواره‌های فجر معاونت امور هنری هماهنگی و هم‌افزایی داشته باشیم. همچنین ستاد جشنواره‌ها می‌توانند با توجه به برگزاری جشنواره براساس آیین‌نامه، نظرات و پیشنهادات خود را درباره آیین‌نامه بیان کنند.

۱۸ دی ۱۳۹۸ ۱۵:۲۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید