اخبار

پیام دبیر نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی سنتی خطاب به حاضران در این رویداد

پیام دبیر نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی سنتی خطاب به حاضران در این رویداد
داود فتحعلی‌بیگی دبیر نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی سنتی در پیامی خطاب به حاضران در این رویداد و علاقه‌مندان به آن نوشت: امید آنکه عَلَم این آئین ملی و باشکوه، همچون کشور عزیزمان ایران، دیرپا و استوار به دست هنرمندان آگاه و کوشا سالیان سال به اهتزاز و گردش درآید.
به گزارش روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی به نقل از ستاد خبری نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی سنتی داود فتحعلی‌بیگی دبیر جشنواره در پیامی خطاب به حاضران در این رویداد و علاقه‌مندان به آن نوشت: امید آنکه عَلَم این آئین ملی و باشکوه، همچون کشور عزیزمان ایران، دیرپا و استوار به دست هنرمندان آگاه و کوشا سالیان سال به اهتزاز و گردش درآید. 

متن پیام او به شرح زیر است: 

اول دفتر به نام ایزد دانا
علم گردش آئینی است دیرپا که در برخی از مناطق سرزمین مادری ایرانیان برگزار می‌شده است.
در آئین مذکور، پیش از آمدن ماه محرم، عاشقان حسینی، علمی را گذر به گذر می‌گردانند، چاووشی می‌کنند و صلوات‌نامه می‌خوانند تا هر که دل در گرو یارش هست، از سر شیدایی و به دلخواه، به اندازه وسعش از نقد یا جنس، سهمی در برگزاری مراسم ماه محرم داشته باشد.
این علم همه ساله، دست به دست می‌گردید و از نسلی به نسلی سپرده می‌شد تا نشان و اعلانی باشد از برگزاری آئینی به منظور استقبال از برپایی آئین فراتر به وسعت دل آئین‌ورزان، ایران زمین.
در سال 67 به بهانه برگزاری نخستین جشنواره نمایش‌های آئینی و سنتی، فراخوانی منتشر شد و همچو چاووشی صلا در دادیم:
هرکه دارد به دلش شور و نوا بسم الله       
هرکه دارد سر همراهی ما بسم الله
گوئی که آن فراخوان به مثابه علمی شد تا زنان و مردان غیرتمند و عاشق و هنردوست از گوشه به گوشه خاک وطن، هر یک به وسع و میزان تجربه خویش با نثار نقد جان و بذل مال، در برپائی آئینی مشارکت کنند. این جشنواره رفته رفته خود به آئینی بدل شد که سنتها و آئین‌های بومی اقلیم و ملیتهای مختلف ایرانی را در قالب یک آئین ملی در آغوش گرفت.
در آغاز چند گروه انگشت‌شمار از نمایشگران به این دعوت لبیک گفتند و رفته‌رفته، شبیه‌خوانان و نقالان و خیمه‌شب‌بازان و برپاکنندگان معرکه  و آئین‌ورزان و.... به جمع گردانندگان علم جشنواره پیوسته، تا اینکه در جشنواره نوزدهم شاهد حضور کودک سه ساله تا پیرمرد هشتاد و چند ساله هستیم.
 
اگرچه این اقبال عمومی بسیار میمون و مبارک و دلگرم‌کننده است لیکن باید مراقب بود که ادب و آداب آئین و سنت، سنت نمایش بومی، به دست فراموشی سپرده نشود. به همین جهت یادگیری و کوشش در حفظ دست‌آوردهای پیشینیان و پرهیز از سهل‌انگاری و خام‌دستی امری است لازم و حتمی. امید آنکه عَلَم این آئین ملی و باشکوه، همچون کشور عزیزمان ایران، دیرپا و استوار به دست هنرمندان آگاه و کوشا سالیان سال به اهتزاز و گردش درآید. 
۱۹ مرداد ۱۳۹۸ ۱۴:۰۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید