اخبار

پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی

پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی، این جشنواره را از مهم­ترین و اصلیترین رویدادهای هنری و با محوریت نمایش ایرانی، بومی و بازخوانی سنت­ها و آیین­ها دانست.

به گزارش روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی به نقل از ستاد خبری نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی، در آستانه برگزاری این جشنواره که از 19 مردادماه آغاز می‌شود، سید عباس صالحی پیامی را برای این رویداد صادر کرد که متن آن به این شرح است:

«آیین‌ها و سنت‌ها در پیوند عمیق با تاریخ و ساحت‌های مختلف زندگی ساکنان دیار ایران زمین، به عنوان بخش مهمی از فرهنگ سرزمین ما، پایدار و ماندگار شده‌اند.آیین‌ها و سنت‌هایی متنوع که در متن بخش‌های گوناگون زندگی اقشار مختلف جریان یافته است و مشخصه‌های نمایشی، موسیقایی و کارکرد سرگرمی، آگاهی بخشی، نقد و همدلی دارند. امروز که تحولات، زیست انسان را دگرگون ساخته و نمایش‌های آیینی و سنتی در لحظه‌های پرشتاب زندگی، کمرنگ شده‌اند، دغدغه و همت هنرمندان و پژوهشگران در بسترهایی از جمله جشنواره نمایش آیینی و سنتی، ثبت، بازخوانی و یادآوری آیین‌های نمایشی است که راهی را می‌گشاید تا دغدغه و توجه مضاعف را به تولید و اجرا و یا پژوهش و آموزش‌های آیینی معطوف گرداند.

جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی، از مهم‌ترین و اصلی‌ترین رویدادهای هنری و با محوریت نمایش ایرانی، بومی و بازخوانی سنت‌ها و آیین‌هاست و رویدادی است که گروه‌های متنوع و متکثر قومی، سنتی، جغرافیایی و اجتماعی در آن نقش و اجرا دارند و مخاطبان و دوستداران متنوع و گسترده‌ای مشتاقانه با آن‌ها همراه می‌شوند.

توجه به پژوهش در این جشنواره یک ضرورت است تا با پشتوانه پژوهشی و مطالعاتی، زمینه ثبت و اجرای نمایش‌های آیین و سنتی انتقال آن به اکنون و آینده ممکن شود و خوشبختانه سال‌هاست پژوهش در این رویداد نقش موثر و آگاهی بخش دارد.

  از دبیر جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی و هنرمندان عزیزی که برای تداوم نمایش‌های آیینی سنتی در هر نقطه‌ای از کشورمان تلاش می‌کنند سپاسگزارم و از همکاران معاونت امورهنری و هنرمندان و دست اندرکاران این دوره جشنواره قدردانی می‌کنم، امیدوارم که جشنواره‌ای پرشور و موثر را شاهد باشیم.»

 

     

 

۱۶ مرداد ۱۳۹۸ ۱۳:۲۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید