اخبار

جزئیات فراخوان در گفت و گو با قطب الدین صادقی؛ فراخوان پانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر کوردی سقز اعلام شد

جزئیات فراخوان در گفت و گو با قطب الدین صادقی؛  فراخوان پانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر کوردی سقز اعلام شد
دبیر پانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر کوردی سقز از اعلام فراخوان این دوره از جشنواره خبر داد و گفت: جشنواره در روزهای 26 الی 30 آبان ماه 97 برگزار می شود.

قطب الدین صادقی اظهار کرد: پانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر کوردی سقز به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان و با همکاری و همراهی استانداری استان، اداره کل هنرهای نمایشی وزارا فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاونت استانداری و فرمانداری ویژه ی شهرستان سقز، شهرداری و شورای اسلامی شهر سقز و انجمن هنرهای نمایشی کردستان برگزار می شود.

وی با اشاره به اهداف و اولویت های این جشنواره عنوان کرد: توجه به ادبیات و زبان کوردی بعنوان پشتوانه ای غنی برای تشویق و ترغیب نویسندگان به نگارش متون نمایشی بر اساس اصالتها و ارزش های فرهنگی مناطق کوردنشین با تاکید بر میراث ملی، اسلامی و نگاهی نوبه فرهنگ عامه/ رسوم و آیین های سنتی در این مناطق، ایجاد بستری مناسب و فضایی فرهنگی برای تبادل اندیشه های خلاق و نوگرایانه در بین هنرمندان عرصه ی نمایش و عامه ی مردم، بازآفرینی خلاقانه حماسه/ آیین ها و رسوم ملی و مذهبی از طریق هنر فاخر نمایش، توجه ویژه وکشف استعدادهای جوان در عرصه های گوناگون نمایش و حمایت مستمر از این استعدادها، تلاش و حمایت برای به اجرای عمومی در آوردن تولیدات نمایشی در مناطق کوردنشین ایران اسلامی به زبان کوردی از جمله اهداف و اولویت های این دوره از جشنواره تئاتر کوردی سقز است.

دکتر صادقی با بیان اینکه این دوره از جشنواره به صورت غیر رقابتی همزمان با دهه سوم آبان ماه سال جاری در شهر سقز برگزار می شود، افزود: شرط اصلی  حضور در جشنواره ارائه متن کامل نمایشنامه به زبان کوردی است.

دبیر پانزدهمین جشنواره تئاتر کوردی سقز ادامه داد: هرگروه نمایشی دارای شرایط و ضوابط و مقررات صادره از سوی اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، از سراسر کشور می تواند داوطلب حضور در جشنواره باشند.

وی با بیان اینکه جشنواره به طور جدی از پذیرش آثاری که به هرعنوان در جشنواره ی دیگری توسط گروه داوطلب شرکت نموده باشد معذور است، تاکید کرد: در صورت پذیرش اثر و حتی در زمان برگزاری جشنواره، در صورت اثبات حضور در جشنواره های دیگر، نمایش در هر مرحله ای حذف و هیچ کمک هزینه ای به گروه پرداخت نخواهد شد.

صادقی همچنین گفت: جشنواره در راستای توسعه ی زیبا شناسی، فرهنگ و هنر کوردی و  به متظور حمایت از متون کوردی و تشویق و ترغیب نویسندگان مستعد خودی  از پذیرش متون ترجمه شده خارجی معذور است و

گروه های  خارج از کشور با ارسال فیلم نمایش می توانند داوطلب حضور در جشنواره باشند.

پانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر کوردی سقز با اشاره به گاه شمارجشنواره اذعان کرد: متقاضیان حضور در جشنواره تا 15 مرداد سال جاری فرصت دارند  2 نسخه از متن مورد نظر را به دبیرخانه ارسال کنند.

صادقی با بیان اینکه کلیه ی متون رسیده به دبیرخانه جشنواره که دارای شرایط مندرج در این فراخوان باشند مسقیماً به مرحله بازبینی جشنواره راه خواهند یافت، ابراز داشت: آثار پذیرفته شده در جشنواره توسط هیئت بازبین همزمان با 15 آبان امسال اعلام می شود.

وی خاطر نشان کرد: به منظور تحول و دگرگونی در ساختار اجرایی جشنواره و  تلاش برای ایجاد فضایی فرهنگی و توجه ویژه به اندیشه های فاخر هنری ، جشنواره به صورت غیررقابتی برگزار می شود.

صادقی با بیان اینکه دبیرخانه جشنواره به گروه های راه یافته حداقل 30 و حداکثر 50 میلیون ریال ورودی پرداخت می کند، افزود: جشنواره از 3 کار برتر  به انتخاب کارشناسان برای اجرا در شهرستان های دیگر تا سقف 50 میلیون ریال حمایت می کند.

دبیر پانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر کوردی سقز از معرفی 2 کار برگزیده این جشنواره به جشنواره بین المللی تئاتر فجر خبر داد و خاطر نشان کرد: علاقه مندان به شرکت در این جشنواره می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به آدرس دبیرخانه  جشنواره واقع در سقز – کردستان – اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی – دبیرخانه دائمی جشنواره تئاتر کوردی سقز مراجعه و یا با شماره تلفن – 08736222266 تماس بگیرند
۱۳ تیر ۱۳۹۷ ۱۱:۱۳
روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید